Athletics Canada Home
 


Athletics Canada names 2010 Commonwealth Games team

Wednesday, August 04, 2010

OTTAWA - Athletics Canada announced a team of 40 athletes today which will compete at the 2010 Commonwealth Games in Delhi, India.  Athletics competition at the Commonwealth Games starts October 6th and will wrap up on the 12th

Commonwealth Games veterans Angela Whyte of Edmonton, AB and Diane Roy from Sherbrooke, QC will lead the team into Delhi.  Whyte won a silver medal in the 100 metre hurdles at the last Games in Australia in 2006 and also attended the 2002 Commonwealth Games in Manchester.  Roy won bronze in the T54 wheelchair 800 metres in 2006.  Whyte and Roy are both medal contenders going into India. 

Another strong medal contender in Delhi will be Kamloops’ Dylan Armstrong in the shot put.  Armstrong is currently the number one ranked shot putter in the Commonwealth and his resume over the past two years is very impressive.  At the Olympic Games in Beijing he was 4th and set a new Canadian Record of 21.04 metres.  A year later (2009) he represented Canada at the World Championships in Berlin.  So far in 2010 he has set two new Canadian records (Indoor 21.39m / Outdoor 21.58m) and was 4th at the World Indoor Championships in Doha.  

“At the Commonwealth Games in Delhi we expect all athletes to perform at their highest level for this year”, comments Head Coach Alex Gardiner. “We are using the Commonwealth Games as an important benchmark for those athletes pursuing selection for the London Olympic Games. Results in Delhi will have a direct bearing on who we provide additional support for in the next two years leading to 2012. All athletes will have to prove readiness in September before we go to India or risk de-selection.”

2010 Commonwealth Games team

Name

Event

Hometown

Coach

Ruky Abdulai

Long Jump, 4x400m

Coquitlam, BC

Jerrold Jones / Brit Townsend

Jamie Adjetey-Nelson

Decathlon

Windsor, ON

Brett Lumley

Dylan Armstrong

Shot Put

Kamloops, BC

Anatoliy Bondarchuk

Bryan Barnett

200m, 4x100m

Edmonton, AB

Quin Sekulich

Josh Cassidy

T54 1500m

Guelph, ON

Amanda Fader

Tabia Charles

Long Jump, Triple Jump

Pickering, ON

Gregory Portnoy

Jean-Paul Compaore

T54 1500m

Sherbrooke, QC

Jean Laroche

Jared Connaughton

200m, 4x100m

New Haven, PEI

Monte Stratton

Diane Cummins

800m, 4x400m

Victoria, BC

AnneTimmons

Carly Dockendorf

Pole Vault

Port Moody, BC

Pat Licari / Les Gramantik

Jillian Drouin

High Jump

Corunna, ON

Joel Skinner

Gabriella Duclos-Lasnier

Pole Vault

Quebec, QC

Francois Thenault

Evan Dunfee

20km Racewalk

Richmond, BC

Gerry Dragomir

Nicole Edwards

1500m

Winnipeg, MB

Mike McGuire

Sam Effah

100m, 4x100m

Calgary, AB

Brenda Van Tighem

Alice Falaiye

Long Jump

Brampton, ON

Wen Yong Yang

Nicole Forrester

High Jump

Aurora, ON

James Henry

Sultana Frizell

Hammer Throw

Perth, ON

Anatoliy Bondarchuk

Inaki Gomez

20km Racewalk

Vancouver, BC

Gerry Dragomir

Kelsie Hendry

Pole Vault

Saskatoon, SK

Rick & Susanne Petrucha

Michael LeBlanc

4x100m

Riverview, NB

Dave Hegland

Michael Mason

High Jump

Nanoose Bay, BC

Larry Blaschuk

Taylor Milne

1500m

Guelph, ON

Dave Scott-Thomas

Carline Muir

400m, 4x400m

Edmonton, AB

Scott Saunders

Megan Muscat

T37 100m

St. Thomas, ON

Kurt Downes

Amonn Nelson

400m, 4x400m

Calgary, AB

Branda Van Tighem

Hank Palmer

4x100m

Lasalle, QC

Daniel St-Hilaire

Kyle Pettey

F34 Shot Put

Brampton, ON

Ken Hall

Adrienne Power

200m, 4x400m

Halifax, NS

Peter Lord

Megann Rodhe

Hammer Throw

Kamloops, BC

Anatoliy Bondarchuk

Leah Robinson

T37 100m

Petersburg, ON

Bruce Glebe

Diane Roy

T54 1500m

Sherbrooke, QC

Jean Laroche

Crystal Smith

Hammer Throw

Kamloops, BC

Anatoliy Bondarchuk

Oluseyi Smith

4x100m

Ottawa, ON

Glenroy Gilbert

Hilary Stellingwerff

1500m

Sarnia, ON

Dave Scott-Thomas / 
Trent Stellingwerff

Vicki Tolton

4x400m

Smithers, BC

Dave Cusano

Angela Whyte

100m Hurdles

Edmonton, AB

Wayne Phipps

Megan Wright

5000m

Edmonton, AB

Sean Cleary

Jason Wurster

Pole Vault

Toronto, ON

Arye Rosenoer

Jessica Zelinka

Heptathlon

Calgary, AB

Les Gramantik

Team Staff and Integrated Support Team
 

Name

Position

Hometown

Alex Gardiner

Head Coach

Winnipeg, MB

Carla Nicholls

Team Coach (Jumps / Combined Events)

Regina, SK

Les Gramantik

Team Coach (Combined Events)

Calgary, AB

Christine Laverty

Team Coach (Endurance)

Calgary, AB

Glenroy Gilbert

Team Coach (Sprints / Relays)

Ottawa, ON

Molly Killingbeck

Team Coach (Sprints / Relays)

Toronto, ON

Larry Steinke

Team Coach (Throws)

Lethbridge, AB

David Greig

Team Coach (Para-Athletics)

Ottawa, ON

Scott MacDonald

Team Manager

Nepean, ON

Dana Way

Biomechanist / Performance Technology

Winnipeg, MB

Wilbour Kelsick

Chiropractor

Port Moody, BC

Richard Gregory

Athletic Therapist

Ottawa, ON

Carolyn Daubeny

Massage Therapist

Vancouver, BC

At the last Commonwealth Games (Melbourne, Australia – 2006) the track and field team came away with 13 medals including 2 gold, 7 silver and 4 bronze. 

For more information visit http://www.athletics.ca/page.asp?id=341.

-AC-

Return to News






Athletics Canada on Flickr
Athletics Canada on Twitter


Member of IAAF - Funded by the Government of Canada


IAAF Government of Canada